دبیرستان غیردولتی پسرانه دانشگاه اداره آموزش و پرورش ناحیه ۱ اهواز

برای ثبت نام به لینک زیر مراجعه نمایید 

تست زنی

?تست زنی?

چند تکنیک اساسی برای تست زنی:

1. از همین ابتدای کار برای خودتان مشخص کنید که در آزمون های سراسری به چه ترتیبی قصد دارید سوالات را پاسخ دهید. اکثر داوطلبان کنکور سراسری بر اساس دروسی که علاقه بیشتری به آن ها دارند و نقطه قوت آن هاست به پاسخ گویی سوالات می پردازند. این کار چند مزیت دارد از جمله:

✅با اعتماد به نفس بیشتری سوالات را پاسخ می دهند.

✅ضریب امیدواری و سرعت و العمل داوطلبان افزایش پیدا می کند.

✅باعث می شود در وقت داوطلب صرفع جویی شود.

2. سعی کنید که همیشه به سراغ سوالاتی که سطح آسان دارند بروید چرا که هم در وقت صرفه جویی می کنید و هم روحیه خود را بالا می برید. بسیارند داوطلبانی که وقت زیادی را صرف سوالات دشوار می کنند و سوالات ساده آزمون را از دست می دهند.

3. توجه داشته باشید که مهم ترین کار برای پاسخ دادن به یک سوال این است که صورت سوال را با دقت و آرامش کامل بخوانید و به خوبی درک کنید که طراح چه منظوری از طرح این سوال داشته است با این کار به راحتی می توانید به دنبال پاسخ صحیح بگردید.

4. همه سوالات یک درس در آزمون های آزمایشی و کنکور سراسری به یک میزان امتیاز برای داوطلب دارند پس داوطلب می بایست ابتدا سوالاتی را که تسلط 100 درصدی بر روی آن ها دارد را پاسخ دهد و در صورتی که وقت اضافه آورد به سوالاتی بپردازد که زمان بیشتری برای پاسخ گویی نیاز دارند.

5. در کنکور فقط بحث سنجش سواد علمی داوطلب مطرح نیست چرا که بسیار زیاد بوده اند داوطلبانی که با سطح علمی خوب و معدل های عالی در ماراتن کنکور کاری از پیش نبرده اند و توفیقی کسب نکرده اند پس داوطلبی که می خواهد در آزمون سراسری موفقیت بزرگی کسب کند نیاز دارد که هم دقت بالا و هم سرعت العمل خوبی در پاسخ گویی به سوالات داشته باشد.

6. اکثر داوطلبان در محاسبات عددی دروسی مثل ریاضی و فیزیک دچار اشتباه محاسباتی می شوند که این ناشی از شتاب بیش از حد داوطلب برای پاسخ دادن به سوالات است و از طرفی عده ای از داوطلبان برای کاهش بی دقتی خود با سرعت بسیار کمی به حل کردن سوالات می پردازند که این کار نیز درست و منطقی نیست. داوطلب می بایست در تست زنی های زمان دار در منزل و در آزمون های آزمایشی بین دقت و سرعت پاسخ گویی به سوالات به یک تعادل خوب و اصولی برسد تا در سر جلسه آزمون سراسری دچار مشکل نشود.

7. داوطلب می بایست در منزل تعداد تست های بیشتری را حل کند تا هم دقت و هم سرعت العمل در پاسخ گویی به سوالاتش بیشتر شود هر چه بیشتر داوطلب دست به قلم باشد برای تست زنی،یقینا نتیجه بهتری در آزمون های خود کسب خواهد کرد.

نقش و وظیفه ی دانش آْموزان در روزهای امتحان(شماره 3)

✳️ ? نقش و وظیفه ی دانش آْموزان در روزهای امتحان(شماره 3)

✳️ ? دانش آموزان عزیز، نکات زیر را مورد توجه قرار دهند.

? پیش از امتحانات بایستی :

-امیدوار و با روحیه باشید .
-برای مطالعه جایی آرام و با نور کافی انتخاب کنید.
-"نـه" گفتن را بیاموزید .(به طورقاطع و با خوشرویی به تلفن کنندگان و دوستان مطرح کنید که امتحان دارید و وقت برایتان ارزشمند است )
-توجه خاصّی به مفاهیم اصلی و جزئیات ،نمودارها ، نقشه ها ، جداول و مطالب مهم داشته باشید و آنها را مورد ارزشیابی قرار دهید.
-مطالب به یاد سپردنی را به چند بخش تقسیم کنید .
-در هنگام مطالعه یادداشت برداری کنید .
- از معلم خود بپرسید که چه انتظاری از شما دارد ؟ (سئوال های چهارجوابی ، پاسخ کوتاه یا تشریحی )
-سئوال های امتحانی سال های پیش را بررسی کنید .
-سئوال های امتحانی را حدس بزنید و یادداشت های خود را مرور کنید .
-در باره ی آنچه یاد گرفته اید بیندیشید.
-شب پیش از امتحان خوب بخوابید .

? وقت امتحان :
1-به خداوند توکل کنید و اعتماد به نفس داشته باشید .
2-دستورالعمل ها را به دقت بخوانید .
3-ابتدا سئوالات ساده تر را پاسخ دهید.
4-همه سئوالات را بخوانید و پیش از شروع به نوشتن ، پاسخ را در ذهن خود تنظیم کنید .
5-ابتدا نکات اصلی و برجسته را بنویسید .
6- فراموش نکنید که درک سئوال نصف جواب است .

« هیچ گنجی بدون تحمل رنج و سختی به دست نمی آید "

امتحان بدون اضطراب(شماره 2)

✳️ ? امتحان بدون اضطراب(شماره 2)

? نقش و وظیفه ی دبیران و ستاد اجرایی
✳️ اگر دبیران محترم و ستاد اجرایی مدارس توصیه های زیر را مدنظر داشته باشند ،
به آرامش بیشتر دانش آموزان در جلسات امتحانی کمک می نمایند.

? -هدف امتحان می بایست ارزیابی مباحث تدریس شده و دانسته های دانش آموزان باشد.

-قبل از امتحان اصلی از امتحانات فرضی و آزمایشی به منظور آشنا سازی دانش آموزان با سئوالات و نحوه ی امتحان استفاده کرد.
-باید از برگزاری امتحانات بسیار سخت اجتناب کرد و در طراحی سئوالات ، متوسط دانش آموزان را در نظر گرفت .
-از برگزاری امتحان با وقت بسیار اندک اجتناب کنید .
-سئوالات دشوار را می بایست در شماره های آخر قرار داد .
-نوع و تعداد سئوالات می بایست با توان ذهنی دانش آموزان و مدت زمانی که در اختیار آن قرار داده می شود ، متناسب باشد .
-تلاش شود ترس از شکست را از دانش آموزان دور سازیم .
-از ایجاد رقابت نا سالم در میان دانش آموزان اجتناب شود .
-تلاش شود فضا و جوّ حاکم بر جلسه ی امتحان خیلی دوستانه ، غیر رسمی و طبیعی باشد .
- در مناطق و مدارسی که بنا به اعلام ستاد کرونا امکان آزمون حضوری می باشد برخورد معلمان و مراقبان با دانش آموزان در کلاس درس و جلسه ی امتحان می بایست دوستانه ،اطمینان بخش و امیدوار کننده باشد.
-از آنجایی که اضطراب امتحان با خودپنداره، خودکارآمدی و عزت نفس رابطه ی معکوس دارد ،می بایست به دانش آموزان روحیه داد و از کلمات و جملات نامید کننده استفاده نکرد.
-می بایست از طریق بروشور یا کلیپ های انگیزشی به دانش آموزان توصیه کرد که با آمادگی بیشتری در جلسه ی امتحان حاضر شوند ،کمتر به نتیجه امتحانات فکر کنند و امتحان را صحنه ی مبارزه و جنگ در نظر نگیرند .
-انتظارات و توقعات والدین و معلمان از دانش آموزان می بایست متناسب با توانایی ها و استعداد های آنها باشد .
-از مدرک گرایی و ارزش بیش از اندازه قایل شدن برای نمره اجتناب شود .
-می بایست روش های درست مطالعه ی هر درس و نحوه آزمون دادن را به دانش آموزان آموزش یادآوری کرد.

موفق و پیروز باشید ?

امتحان بدون اضطراب(شماره1)

✳️ ? امتحان بدون اضطراب(شماره1)

(توصیه هایی به دانش پژوهان ، دانش آموزان،اولیاء و همکاران فرهنگی )

? روزهای امتحان ،زمان برای معلمان ،اولیاء و دانش آموزان به نحوی خاص سپری می شود . روزهای امتحان ،روزهایی است همراه با تلاش ،بیم و امید و بالاخره مراقبت های خاص ، در این روزها همه ی دانش آموزان خود را برای آزموده شدن آماده می کنند . معلمان شرایط رابرای آزمونی دقیق به امید توفیق دانش آموزان فراهم می آورند . پدران و مادران هم ضمن تشویق و ترغیب فرزندان ،در جهت آمادگی برای امتحان تلاش می کنند که به سهم خود ، در توفیق فرزند خویش موثر واقع شوند.
شکی نیست که اگر نکاتی را دراین روزها مورد توجه قراردهیم ، می توانیم تلاش انجام گرفته در روزهای امتحان را با شادمانی موفقیت پس از آن عجین کنید، در غیر این صورت ، با بی توجهی ممکن است گذشت روزهای امتحان را سخت کرده ، تلخی عدم موفقیت خویش را بر خاطر خود و خانواده بنشانیم.

? ? نقش و وظیفه اولیاء در روزهای امتحان:

- فراهم کردن جوی آرام همراه با شادی و عدم استفاده از کلمات و جملات نامید کننده.
_ والدین می بایست باخونسردی و آرامش ، مسئله ی برنامه ریزی برای امتحانات فرزندان خود را پیگیر باشند .
_تلاش شود فرزندان به موقع بخوابند و نظم خواب و حداقل هفت الی هشت ساعت خواب شبانه را داشته باشند.
_از پرسش های مکرر و تذکرات زیاد نیز اجتناب شود .
-در مورد غذا ، دما، هوا و نور باید مراقبت هایی داشته باشیم .
_ اتاق ها بخصوص اتاق مطالعه فرزندان به گونه ای باشند که ضمن داشتن دما و نور مناسب ، به حدّ کافی در معرض جریان هوا ی تازه نیز قرار بگیرند. گاه کمبود اکسیژن در اتاق ، موجب خواب آلودگی و یا حداقل موجب افت عملکرد مغز ی دانش آموز می شود .
_دانش آموزان بایستی صبحانه ای کامل ، رژیم غذایی حاوی لبنیات ،بخصوص شیر در صورت امکان کشمش و عسل را درتمام فصول سال مخصوصاً فصل امتحانات تجربه نمایند.
_از مصرف هر گونه داروهای آرام بخش و غیره بدون تجویز پزشک خودداری شود.

راههای کاهش استرس امتحانات

راه‌های کاهش استرس قبل از امتحان
اگر می‌خواهید با استرس مقابله کنید باید برنامه‌ریزی صحیحی برای مطالعه داشته باشید و اقداماتی را که در ادامه به آن می‌پردازیم انجام دهید، تا به آرامش برسید و بتوانید استرس خود را کاهش دهید.

۱- غذاهای سالم بخورید؛

با صرف وقت زیاد برای مطالعه و درس خواندن انرژی بدن شما نیز کاهش می‌یابد. برای حفظ انرژی بدن بهتر است قبل از مطالعه با صرف میان‌وعده‌های پروتئین‌دار و کم‌چرب مانند ماست یونانی، جوجه‌کباب و… انرژی لازم خود را تامین کنید و بدون احساس گرسنگی و افت انرژی روی مطالب درسی خود تمرکز کنید. برای اینکه سرحال باشید و احساس کسل بودن نکنید،‌ باید آب بدنتان به میزان کافی باشد؛ پس فراموش نکنید روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.

۲- خواب کافی داشته باشید؛

بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان برای مطالعه بیشتر، شب امتحان بیدار می‌مانند؛ اما بهتر است برای غلبه بر استرس به اندازه کافی استراحت کنید و خوب بخوابید. کم‌خوابی باعث می‌شود به سراغ نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه بروید که استرس شما را بیشتر می‌کنند. با برنامه‌ریزی صحیح در دوره امتحانات حدود ۸ ساعت خواب را در برنامه خود تنظیم کنید.

۳- ورزش کنید؛

اگر می‌خواهید بر استرس قبل از امتحان غلبه کنید، حتی اگر ورزشکار نیستید با انجام چند تمرین سبک به ذهن خود اجازه تمرکز به چیزهایی خارج از درس را بدهید. با این کار احساس خستگی و بی‌حوصلگی نیز نمی‌کنید.

۴- با برنامه‌ریزی مطالعه کنید؛

با برنامه‌ریزی دقیق و داشتن جدول زمانی، حدود یک هفته قبل از امتحان برای آن آماده شوید و هر چند وقت یکبار برنامه درسی خود را مرور کنید. با این کار باور می‌کنید که می‌توانید خودتان را مدیریت کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.

برای کشف مهارت مطالعه نیز چند تکنیک مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما بهتر هستند. برای مثال نکات مهم را روی برگه‌هایی به شکل فلش‌کارت بنویسید و آن‌ها را با صدای بلند بخوانید یا از یک دوست بخواهید آن‌ها را برای شما بلند بلند بخواند. سعی کنید مطالب مهم را خلاصه کنید و با مطالعه آن‌ها قبل از امتحان از استرس خود بکاهید.

۵- برای تمرین از خودتان امتحان بگیرید؛

علاوه بر مطالعه و مرور زیاد، زمانی را برای امتحان گرفتن از خود قرار دهید، این کار می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. با پیدا کردن سوالات از پیش تعیین‌نشده و نوشتن آن‌ها امتحان تمرینی خود را طراحی کنید. سعی کنید این کار را در فضایی با سکوت کامل و خاموش کردن تلفن‌همراه انجام دهید و سوالات را در زمان مشخصی که برای آن اختصاص داده شده است پاسخ دهید.

۶- واقع‌بین باشید؛

هیچوقت خودتان را با جملاتی مانند تا امتحان فرصت زیادی باقی‌مانده؛ بخاطر کرونا امتحان کنسل می‌شود و… گول نزنید؛ زیرا این روش‌ها کمکی به شما نمی‌کند. شما چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید مجبورید سر جلسه امتحان بنشینید؛ پس واقع‌بین باشید.

۷- روش مطالعه افراد دیگر، همیشه نتیجه خوبی برای شما ندارد؛

افراد با یکدیگر متفاوت‌اند؛ برخی دوست دارند صبح زود از خواب بیدار شوند و مطالعه کنند، برخی نیز دوست دارند شب تا دیر وقت بیدار بما‌نند و درس بخوانند. شما زمانتان را مانند افراد دیگر تنظیم نکنید؛ بلکه زمانی را انتخاب کنید که برای شما بیشترین بازدهی را دارند.

۸- به افرادی که به شما استرس وارد می‌کنند توجه نکنید؛
ممکن است برخی از دوستان شما ادعا کنند روزی ۲۰ ساعت درس می‌خوانند؛ آن‌ها با این کار می‌خواهند به شما استرس دهند و اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرند. نگرانی و استرس کمکی به شما نمی‌کند، پس به حرف‌های آن‌ها توجه نکنید و نگران نباشید.
کسانی هم هستند که مدام می‌گویند اصلا درس نخوانده‌اند، اما زمانی که نتایج اعلام می‌شود، نمرات بالایی کسب می‌کنند؛ در صورتی که اگر حقیقت را گفته باشند این اتفاق ممکن نیست. بهتر است که به حرف‌های این افراد هم توجهی نکنید؛ زیرا باعث می‌شوند که شما هم برای درس خواندن انگیزه‌ای نداشته باشید و قبل از امتحان استرس بگیرید.

۹- برای تفریحات خود احساس عذاب‌وجدان نکنید؛

برخی افراد تصور می‌کنند که شب امتحان باید مدام درس بخوانند، اما این اتفاق ممکن نیست. هیچ‌کس نمی‌تواند در طول شبانه‌روز مدام درس بخواند؛ پس اگر مدت زمان کوتاهی به تفریح مورد‌علاقه خود پرداختید، احساس عذاب‌وجدان نکنید.

اگر مکان مطالعه خود را تغییر دهید احساس تجدید قوا و شادابی زیادی می‌کنید؛ بازدهی خود را برای یادگیری بیشتر می‌کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.

۱۰- مکان مطالعه خود را تغییر دهید؛

اگر همیشه در کتابخانه و در مکان ثابتی بنشینید یا زمین اتاق شما پر از کاغذها و جزوه‌های امتحانی باشد، خستگی و کسل شدن به سراغ شما می‌آیند. اگر مکان مطالعه خود را تغییر دهید احساس تجدید قوا و شادابی زیادی می‌کنید؛ بازدهی خود را برای یادگیری بیشتر می‌کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.

تغییر مکان مطالعه و کاهش استرس

۱۱- به کارهایی که شما را آرام می‌کنند بپردازید؛

سعی کنید زمان کوتاهی را برای انجام کارهایی که به شما آرامش می‌دهند اختصاص دهید. انجام دادن کارهای مورد‌ علاقه مانند گوش دادن به موسیقی و… که باعث آرام شدن شما می‌شود می‌تواند برای مدتی شما را از استرس امتحان رها کند. به همین علت وقتی دوباره شروع به درس خواندن می‌کنید انرژی و نشاط بیشتری خواهید داشت.

۱۲- آرامش و خونسردی خود را در روز امتحان حفظ کنید؛

روز امتحان قبل از اینکه از رخت‌ خواب خارج شوید، نفس عمیق بکشید و بدن خود را ریلکس کنید. برای این کار می‌توانید موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید یا مدیتیشن کنید. سعی کنید قبل از امتحان با هیچ‌کدام از همکلاسی‌های خود صحبت نکنید؛ زیرا صحبت کردن با آن‌ها فقط استرس شما را زیاد می‌کند. بهتر است قبل از امتحان در سکوت باشید و با خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس دادن به خودتان از استرس خود بکاهید. اگر فرصت داشتید قبل از امتحان افکار مثب

اضطراب امتحان را چگونه برطرف کنیم و نداشته باشیم؟

??اضطراب امتحان را چگونه برطرف کنیم و نداشته باشیم؟

?به فرزندتان اجازه دهید که هدف هایش را، خود انتخاب کند. بهتر است هدف هائی برای خودش در نظر بگیرد که خواست خود او باشد، زیرا موجب انگیزه، حرکت و پویائی او برای دستیابی به آنها می شود، این کار بخشی از زندگی او است.

?امتحان.. امتحان، باز هم امتحان شروع شد، اغلب دانش آموزان در ایام امتحانات چنان دچار اضطراب، تشویش، نگرانی و هیجانات ناخوشایند می شوند که برخی از آنان مبتلا به آشفتگی معده، سرگیجه، بی اشتهائی، بی خوابی، حالت تهوع، تپش قلب، ضعف و تنگی نفس می گردند. همچنین، در مواردی که امتحان به صورت شفاهی از دانش آموز گرفته می شود، ممکن است علائمی از لکنت زبان های عصبی، خشکی دهان و عرق کردن بیش از اندازه را نیز به همراه داشته باشد.

?به طور کلی، اضطراب امتحان حاصل استرس های محیطی، فشارهای روانی منفی و ضعف خودپنداری دانش آموز درباره استعداد و توانائی یادگیری او است که موجب عدم تمرکز، آشفتگی ذهنی، ارزیابی غلط، واکنش های ناخوشایند جسمانی و افت تحصیلی او می شود.

✅شیوع اضطراب امتحان

کودکان از ابتدای ورود به مدرسه و زمانی که کلاس اول را شروع می کنند، هیچ ترس و دلهره ای از امتحان و آزمون های کلاس ندارند و روز امتحان برای آنها هیچ تفاوتی با دیگر روزهای مدرسه ندارد، اما متأسفانه برای آنها هیچ تفاوتی با دیگر روزهای مدرسه ندارد.

?اما متأسفانه والدین، مربیان، آموزگاران، هم کلاسی ها و دیگر اطرافیان هسند که کودکان را نسبت به امتحان آشفته و پریشان می کنند، تا حدی که در سال های بعدی تحصیلی دچار چنان اضطرابی می شوند که گاهی از درس و کلاس و مدرسه هم بیزار می گردند. داشتن کمی اضطراب در روزهای امتحان لازم و طبیعی است، زیرا موجب حرکت، نشاط، پویائی و انگیزه دانش آموز برای یادگیری و درس خواندن می شود.

?اما اگر این اضطراب و نگرانی از حد عادی خود تجاوز کند، باعث نا توانی و ضعف دانش آ موز، فراموش کاری های زودگذر، خطاهای ادراکی، حواس پرتی، درگیری های ذهنی، عدم تمرکز، هیجان بیش از اندازه و به دنبال آن کاهش عملکرد تحصیلی او می شود. اضطراب امتحان معمولاً بین سنین ۱۱ ۱۰ سالگی، یعنی زمانی که دانش آموزان در مقطع ابتدائی درس می خوانند، آغاز می شود و چنانچه درصدد مقابله و رویاروئی با آن برنیایند، با بالا رفتن مقطع تحصیلی آنان، افزایش می یابد.

✅عوامل به وجود آورنده اضطراب امتحان

?به طور کلی، سه عامل اصلی در بروز اضطراب امتحان در دانش آموزان مؤثر هستند:

۱) عوامل فردی:

?انتظار بیش از توان خود، ضعف اعتمادبه نفس، کم بودن انگیزه موفقیت، تفکر منفی درباره توانائی ها و استعدادهای خود، احساس رقابت بیش از اندازه، عدم آمادگی و برنامه ریزی لازم برای امتحان و عدم تمرکز و درس خواندن.

۲) عوامل خانوادگی:

?مثل سختگیری های بیش از اندازه، عدم حمایت و تشویق کودکان، داشتن الگوها و والدینی مضطرب و پرشی، تأثیر اختلافات و نابسامانی های خانوادگی در روزهای امتحان، ایجاد رقابت های غیرمنطقی بین فرزندان خانواده و تهدیدهای بی مورد والدین.

۳) عوامل مدرسه ای:

?مثل انتظارات بالای آموزگاران، محیط مناسب امتحان، مقررات خشک و رسمی جلسات امتحان، نوع سؤالات و پرسش های امتحانی، ایجاد رقابت های ناسالم بین دانش آموزان و توجیه نکردن دانش آموزان درباره نحوه امتحان گرفتن.

?روش های کاهش اضطراب امتحان

?والدین و مربیان می توانند به منظور کاستن از شدت نگرانی و اضطراب امتحان در دانش آموزان، نکات و موارد زیر را به آنها گوشزد نمایند:

✨وقت خود را تنظیم کنند، خوب یاد بگیرند، خوب تمرین کنند و از تنبلی، دفع وقت و خیال پردازی بپرهیزند.

✨مطالعه زیاد و جنبی درباره موضوعات درسی، موجب اعتمادبه نفس آنان می شود. همچنین اگر مطالب بیشتری درباره مفاهیم و محورهای اصلی درسشان یاد بگیرند، به سؤالات امتحان با اطمینان بیشتری پاسخ خواهند داد. اعتمادبه نفس خودشان را از طریق مطالعه مستمر در طول سال تحصیلی و نه پرخوانی های شب امتحان تقویت کنند.

✨از روش های آرام سازی و کاهش اضطراب، مثل آرام سازی عضلانی، حساسیت زدائی منظم و مثبت اندیشی برای حفظ آسودگی خود استفاده کنند .


مشاور دبیرستان- برون

راههای کاهش استرس امتحانات

راه‌های کاهش استرس قبل از امتحان
اگر می‌خواهید با استرس مقابله کنید باید برنامه‌ریزی صحیحی برای مطالعه داشته باشید و اقداماتی را که در ادامه به آن می‌پردازیم انجام دهید، تا به آرامش برسید و بتوانید استرس خود را کاهش دهید.

۱- غذاهای سالم بخورید؛

با صرف وقت زیاد برای مطالعه و درس خواندن انرژی بدن شما نیز کاهش می‌یابد. برای حفظ انرژی بدن بهتر است قبل از مطالعه با صرف میان‌وعده‌های پروتئین‌دار و کم‌چرب مانند ماست یونانی، جوجه‌کباب و… انرژی لازم خود را تامین کنید و بدون احساس گرسنگی و افت انرژی روی مطالب درسی خود تمرکز کنید. برای اینکه سرحال باشید و احساس کسل بودن نکنید،‌ باید آب بدنتان به میزان کافی باشد؛ پس فراموش نکنید روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.

۲- خواب کافی داشته باشید؛

بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان برای مطالعه بیشتر، شب امتحان بیدار می‌مانند؛ اما بهتر است برای غلبه بر استرس به اندازه کافی استراحت کنید و خوب بخوابید. کم‌خوابی باعث می‌شود به سراغ نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه بروید که استرس شما را بیشتر می‌کنند. با برنامه‌ریزی صحیح در دوره امتحانات حدود ۸ ساعت خواب را در برنامه خود تنظیم کنید.


۳- ورزش کنید؛

اگر می‌خواهید بر استرس قبل از امتحان غلبه کنید، حتی اگر ورزشکار نیستید با انجام چند تمرین سبک به ذهن خود اجازه تمرکز به چیزهایی خارج از درس را بدهید. با این کار احساس خستگی و بی‌حوصلگی نیز نمی‌کنید.

۴- با برنامه‌ریزی مطالعه کنید؛

با برنامه‌ریزی دقیق و داشتن جدول زمانی، حدود یک هفته قبل از امتحان برای آن آماده شوید و هر چند وقت یکبار برنامه درسی خود را مرور کنید. با این کار باور می‌کنید که می‌توانید خودتان را مدیریت کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.

برای کشف مهارت مطالعه نیز چند تکنیک مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما بهتر هستند. برای مثال نکات مهم را روی برگه‌هایی به شکل فلش‌کارت بنویسید و آن‌ها را با صدای بلند بخوانید یا از یک دوست بخواهید آن‌ها را برای شما بلند بلند بخواند. سعی کنید مطالب مهم را خلاصه کنید و با مطالعه آن‌ها قبل از امتحان از استرس خود بکاهید.

۵- برای تمرین از خودتان امتحان بگیرید؛


علاوه بر مطالعه و مرور زیاد، زمانی را برای امتحان گرفتن از خود قرار دهید، این کار می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. با پیدا کردن سوالات از پیش تعیین‌نشده و نوشتن آن‌ها امتحان تمرینی خود را طراحی کنید. سعی کنید این کار را در فضایی با سکوت کامل و خاموش کردن تلفن‌همراه انجام دهید و سوالات را در زمان مشخصی که برای آن اختصاص داده شده است پاسخ دهید.

۶- واقع‌بین باشید؛

هیچوقت خودتان را با جملاتی مانند تا امتحان فرصت زیادی باقی‌مانده؛ بخاطر کرونا امتحان کنسل می‌شود و… گول نزنید؛ زیرا این روش‌ها کمکی به شما نمی‌کند. شما چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید مجبورید سر جلسه امتحان بنشینید؛ پس واقع‌بین باشید.

۷- روش مطالعه افراد دیگر، همیشه نتیجه خوبی برای شما ندارد؛

افراد با یکدیگر متفاوت‌اند؛ برخی دوست دارند صبح زود از خواب بیدار شوند و مطالعه کنند، برخی نیز دوست دارند شب تا دیر وقت بیدار بما‌نند و درس بخوانند. شما زمانتان را مانند افراد دیگر تنظیم نکنید؛ بلکه زمانی را انتخاب کنید که برای شما بیشترین بازدهی را دارند.

۸- به افرادی که به شما استرس وارد می‌کنند توجه نکنید؛
ممکن است برخی از دوستان شما ادعا کنند روزی ۲۰ ساعت درس می‌خوانند؛ آن‌ها با این کار می‌خواهند به شما استرس دهند و اعتمادبه‌نفس خود را بالا 

ببرند. نگرانی و استرس کمکی به شما نمی‌کند، پس به حرف‌های آن‌ها توجه نکنید و نگران نباشید.
کسانی هم هستند که مدام می‌گویند اصلا درس نخوانده‌اند، اما زمانی که نتایج اعلام می‌شود، نمرات بالایی کسب می‌کنند؛ در صورتی که اگر حقیقت را گفته باشند این اتفاق ممکن نیست. بهتر است که به حرف‌های این افراد هم توجهی نکنید؛ زیرا باعث می‌شوند که شما هم برای درس خواندن انگیزه‌ای نداشته باشید و قبل از امتحان استرس بگیرید.

۹- برای تفریحات خود احساس عذاب‌وجدان نکنید؛

برخی افراد تصور می‌کنند که شب امتحان باید مدام درس بخوانند، اما این اتفاق ممکن نیست. هیچ‌کس نمی‌تواند در طول شبانه‌روز مدام درس بخواند؛ پس اگر مدت زمان کوتاهی به تفریح مورد‌علاقه خود پرداختید، احساس عذاب‌وجدان نکنید.

اگر مکان مطالعه خود را تغییر دهید احساس تجدید قوا و شادابی زیادی می‌کنید؛ بازدهی خود را برای یادگیری بیشتر می‌کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.


۱۰- مکان مطالعه خود را تغییر دهید؛

اگر همیشه در کتابخانه و در مکان ثابتی بنشینید یا زمین اتاق شما پر از کاغذها و جزوه‌های امتحانی باشد، خستگی و کسل شدن به سراغ شما 

می‌آیند. اگر مکان مطالعه خود را تغییر دهید احساس تجدید قوا و شادابی زیادی می‌کنید؛ بازدهی خود را برای یادگیری بیشتر می‌کنید و استرس خود را کاهش می‌دهید.

تغییر مکان مطالعه و کاهش استرس

۱۱- به کارهایی که شما را آرام می‌کنند بپردازید؛

سعی کنید زمان کوتاهی را برای انجام کارهایی که به شما آرامش می‌دهند اختصاص دهید. انجام دادن کارهای مورد‌ علاقه مانند گوش دادن به موسیقی و… که باعث آرام شدن شما می‌شود می‌تواند برای مدتی شما را از استرس امتحان رها کند. به همین علت وقتی دوباره شروع به درس خواندن می‌کنید انرژی و نشاط بیشتری خواهید داشت.

۱۲- آرامش و خونسردی خود را در روز امتحان حفظ کنید؛

روز امتحان قبل از اینکه از رخت‌ خواب خارج شوید، نفس عمیق بکشید و بدن خود را ریلکس کنید. برای این کار می‌توانید موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید یا مدیتیشن کنید. سعی کنید قبل از امتحان با هیچ‌کدام از همکلاسی‌های خود صحبت نکنید؛ زیرا صحبت کردن با آن‌ها فقط استرس شما را زیاد می‌کند. بهتر است قبل از امتحان در سکوت باشید و با خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس دادن به خودتان از استرس خود بکاهید. اگر فرصت داشتید قبل از امتحان افکار مثب

خلاصه ای از شرایط اجرای آزمونهای مشاوره ای

قابل توجه تمامی دانش آموزان پایه نهم:

✳️ خلاصه ای از شرایط اجرای آزمونهای
مشاوره ای موثر در انتخاب رشته توسط دانش آموزان پایه نهم

✅وارد سایت hamgam.medu.ir شوید.

✅با استفاده از رمز و پسورد ارایه شده توسط مدیر محترم مدرسه و از بخش کاربری وارد محیط اختصاصی خودشوید.

✅نقش خود به عنوان دانش آموز را مشخص و مدرسه فعلی تحصیلی خود را انتخاب کنید.

✅در محیط باز شده پنجره های متفاوتی می بینید وارد پنجره آزمونهای مشاوره گردید.

?آزمون رغبت شما۳۱۹ سوال
?آزمون توانایی شما ۲۵۵ سوال دارد.

✨پاسخگویی به سوالات بسیار ساده بوده هیچ اطلاعات علمی و درسی نیاز ندارد.

?اساسی ترین اصل در پاسخگویی صداقت در پاسخگویی است.

✅در تعداد دفعات ورود به محیط کاربری خودتان محدودیت ندارید. و تا زمانیکه سامانه باز و فعال است شما میتوانید به دفعات مکرر وارد سامانه شده سوالها را پاسخ دهید.


✅شما میتوانید یک .دو .سه و یاهرچند بار که بخواهید وارد سامانه شده به سوالات پاسخ دهید. و از همفکری والدین و مشاور و دبیران خود بهره بگیرید.

✔️شما از اکنون تا پایان وقت مقرر اعلامی درسایت فرصت پاسخگویی دارید در این مدت میتوانید پاسخگوی سوالات باشید.

✅هر بار به محیط خود وارد شوید و سوالات را پاسخ دهید پاسخها ثبت و در مراجعات بعدی شما قابل ویرایش میباشد.

✅تا زمانیکه تیک نهایی را نزنید میتوانید سوالات را ویرایش کنید در صورت انتخاب تیک نهایی امکان بازگشت به سوالات را نخواهید داشت.

?در طی پاسخگویی باید زبان کیبورد شما انگلیسی باشد

✅شما میتوانید از کامپیوتر و گوشی همراه که به اینترنت وصل است برای پاسخگویی استفاده نمایید.

✔️تمامی سوالات باید پاسخ داده شود در غیر این صورت آزمون حذف میشود.

✅تعداد ۱۶۰ سوال آزمون رغبت در آزمون توانایی تکرار میشود ولی نوع پاسخ متفاوت است.

✅درهر دو آزمون پاسخها بسیار ساده هستند و شما از ۱ الی ۵ امتیاز میدهید.

نمونه سوال رغبت:
تاچه میزان به کار باکامپیوتر علاقمندید؟

علاقه ندارم ۱ ، بسیار علاقمندم۵

شما از ۱ الی ۵ به میزان علاقه خودتان امتیاز میدهید.

✅در پاسخگویی به سوالات الزام نیست که حتما پس از خواندن سوال، فورا پاسخ را وارد کنید، شماره سوالاتی را که متوجه نشدید و نیاز به توضیح دارند یاداشت و از مشاور مدرسه خود بپرسید.و پس از روشن شدن ابهامات در ورود بعدی خود پاسخ را وارد کنید.

جریان تربیتی و یادگیری

"درصورت ناخوانا بودن عکس فایل PDF ضمیمه میباشد"

دانلود فایل: https://b2n.ir/357762  

بالندگی اجتماعی دانش‌آموزان در پیوند تعلیم و تربیت

در سیستم اجتماعی کردن نوجوانان که شهروندان آینده خواهند بود دو گروه نقش اساسی دارند: خانواده و معلمین. بروز دو خطای بزرگ از سوی خانواده و معلمین باعث می‌شود که فرزندان نتوانند آن مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به شهروند خوب را کسب کنند.یکی اینکه آموزش را بر پرورش ارجح دانسته و به اصطلاح به جای اخلاق خوب دانش‌آموز شیفته نمره خوب او هستند. این در حالی است که آموزش هم‌ وزن پرورش شانه به شانه هم قرار می‌گیرند. خطای بزرگ‌تر اینکه برخی از والدین و معلمین سعی می‌کنند مرتباً  کودک و نوجوان را راهنمایی و امر و نهی کرده و در هر جریانی عقاید و نظرات خود را به آنها تلقین و تحمیل کنند. این‌گونه فرزندان که اطاعت کورکورانه دارند در آینده فاقد تصمیم‌گیری بوده، در برخورد با کوچک‌ترین مشکل یا مسئله برای رفع آن عاجز می باشند. ما اکنون در عصری نیستیم که کودکان و نوجوانان را به اطاعت کورکورانه وادار کنیم. توهین‌ها و تحقیر‌ها نقش مهمی در تزلزل شخصیت دانش‌آموزان دارد و در نتیجه اعتماد به نفس آنها را کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...